Co nesmí být v palubním zavazadle - seznam všech zakázaných předmětů a látek

Nemáte tušení, co nesmí být v palubním zavazadle? Pokud nelétáte pravidelně, mohou vás pravidla pro přepravu příručního zavazadla nepříjemně zaskočit. Zajímá vás, zda si můžete do “příručáku” sbalit oblíbený parfém, řasenku nebo třeba výživu pro děti? Na všechny vaše dotazy dostanete ověřené odpovědi uvnitř našeho článku. Příruční zavazadlo  si díky tomu sbalíte během pár minut a na letišti vás vůbec nic nepřekvapí. 

Na stránce naleznete

Co nesmí být v palubním zavazadle a co se stane, když vám v tašce objeví něco zakázaného?

Po celou dobu letu budete mít k dispozici pouze příruční tašku, kufřík nebo kabelku. Někteří lidé mají tendence balit, co jim přijde pod ruku, aby jim po cestě náhodou něco nechybělo. Tento systém je naprosto v pořádku, pokud cestujete autem, autobusem nebo vlakem, kde vám nikdo nebude zavazadlo vážit či kontrolovat jeho obsah.

Pro cestu letadlem ovšem platí naprosto jiná pravidla. Navíc jsou neúprosná, takže na seznamu najdete i látky a předměty, které byste tam vůbec nečekali.
Nelétáte často, a tak možná věříte tomu, že zrovna vámi se nebude nikdo zabývat a že se vám podaří něco ze seznamu “propašovat” na palubu.

Pozor, toto s trochou štěstí může fungovat na letištích v rozvojových zemích, kde mají mnohem větší míru tolerance. Na evropských letištích vám ale nepomůže ani svěcená voda. Důkladnou kontrolou projde i taška pro batole.Riskovat se při odletu z Evropy opravdu nevyplácí a neznalost neomlouvá. Proto si velmi pozorně přečtěte následující seznam.

Co nesmí do letadla? 

01.

Zbraně, střelivo, munice, hořlaviny, výbušniny a radioaktivní materiál

02.

Alkohol, který nebyl zakoupený v Duty Free zóně

03.

Toxické látky - do této kategorie patří hořlaviny, jedy, žíraviny, rtuť a jedovaté plyny

04.

Tekutiny v obalech o objemu větším než 100 ml

05.

Pouta - jakéhokoliv typu

06.

Nádoby s plynem

07.

Ostré předměty - pozor, tím se nemyslí jen nože, ale i pilníky, nůžky
(delší než 6 cm), žiletky (s výjimkou jednorázových) a další potřeby pro holení. Tyto potřeby vždy raději sbalte do odbavovaného zavazadla. Neberte si s sebou ani deštník s ostrým koncem!
vice...

08.

Okysličovadla a peroxidy

Co když něco ze seznamu celník ve vašem batohu objeví?

Zakázaný předmět vám zabaví. Nemusíte o něj ale přijít úplně. Máte dvě možnosti, buď jej pošlete poštou domů, nebo si ho uložíte do letištní úschovy (pokud je k dispozici). Ne vždy ale máte čas řešit poštu nebo úschovnu.

Často se tak cestující se zabaveným předmětem rozloučí a smíří s jeho ztrátou.
Tento mírný postup, kdy dojde pouze k zabavení předmětu a cestující může okamžitě pokračovat v odbavovacím procesu, se uplatňuje u méně závažných předmětů a látek (např.: pilníky, nůžky, alkohol, velká balení kosmetických přípravků atd.).

V případě většího pochybení můžete být z přepravy zcela vyloučeni.

Jak se sbalit efektivně aneb, co je povoleno do letadla

Pokud vás nečeká let na opačnou stranu světa nebo dlouhé přestupy, nemusíte si s balením dělat těžkou hlavu, protože bez problému vystačíte s naprostým základem.

Příkladně sbalené příruční zavazadlo obsahuje:

01.

Cigarety, e-cigarety a jeden zapalovač na osobu (nesmí se používat po celou dobu letu).

02.

Kosmetické přípravky - ideálně v cestovních baleních nebo v baleních menších než 100 ml.

03.

Léky a zdravotnické potřeby, které jsou určeny pro osobní potřebu - do této kategorie patří i kojenecká výživa

04.

Jídlo a pití - zpravidla nevadí sendviče, sladkosti a jiné balené pochutiny, které jste si nakoupili mimo letištní prostor. Pití je ale lepší nakoupit až v bezcelní zóně (platí pro alkoholické i nealkoholické nápoje).

05.

Elektronika - mobil, fotoaparát, tablet, laptop atd. Na palubu si můžete sbalit i powerbanku, ale platí zde určitá omezení (pro lety do Evropy a USA). Její kapacita by neměla být větší než 100 Wh. Před letem si také zkontrolujte, že je kapacita uvedena čitelně přímo na powerbance. Pokud tento údaj na obalu chybí, riskujete, že o powerbanku přijdete.

06.

Osobní věci - cestovní doklady, peníze a jiné důležité dokumenty; například vytištěný výsledek PCR testu (stále aktuální požadavek v některých zemích), doklad o pojištění atd.

07.

Oblečení

08.

Kapesní baterka

Kromě obsahu si nezapomeňte pohlídat také velikost a váhu příručního zavazadla. Zpravidla může vážit až 8 kg a mělo by mít standardní předepsané rozměry. Nízkonákladové společnosti mají mnohdy váhový limit pro palubní zavazadlo nižší; proto si vždy ověřte povolenou velikost a váhu u konkrétní letecké společnosti.
Zajišťujeme pohodlný a bezpečný tranzit na a z letiště zpět k vašemu vozu.
Doprava naší klimatizovanou dodávkou je zcela zdarma. 

Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů