Jak se chovat v letadle - 3 jednoduché tipy pro bezpečný a příjemný let

Poradíme vám, jak se chovat v letadle, abyste si z každého letu odnesli jen příjemné zážitky. Létání je podle statistik nejbezpečnějším způsobem přepravy. Díky letecké dopravě jsme schopni překonat tisíce kilometrů během několika hodin. Nicméně i během krátkého letu je nutné dodržovat na palubě letadla určitá psaná i nepsaná pravidla, která jsou ale naprosto zásadní pro hladký průběh letu pro všechny cestující a posádku na palubě.

Na stránce naleznete

V našem článku najdete stručný a jasný manuál, který vás provede letem v ekonomické třídě krok za krokem. Dozvíte se obecné informace pro dospělé cestující i rodiny s dětmi různého věku. 

Jak se chovat v letadle, aby se z vašeho letu nestala noční můra?

Bezpečnost je vždy na prvním místě – ruku na srdce, dáváte pozor během bezpečnostních instrukcí před začátkem letu? Vzpomeňte si, jak jste během vašeho prvního letu hltali doslova každé slovo. Opakování je matka moudrosti, věnujte pozornost bezpečnostním instrukcím při každém letu. Pokud vám něco není jasné, nebojte se zeptat letušek. Před začátkem pandemie zemřelo během leteckých nehod průměrně 670 lidí ročně. Během pandemie toto číslo výrazně kleslo, v roce 2021 je evidováno v souvislosti s leteckým neštěstím 168 úmrtí.

Před pandemií přepravily letecké společnosti za rok 4,5 miliardy cestujících. Při tomto objemu pasažérů je běžná jízda autem 62× nebezpečnější, než doprava letadlem. To ale v žádném případě neznamená, že jsou bezpečnostní instrukce k ničemu. Nebezpečí představují i turbulence, které jsou běžným jevem téměř během každého letu; proto se vždy řiďte bezpečnostními pokyny posádky. 

Chovejte se vždy ohleduplně k ostatním cestujícím i k posádce – pokud vás letuška požádá, abyste si vypnuli elektronická zařízení nebo zvedli opěradlo sedadla, případně uložili zavazadlo do přihrádky nad vaší hlavou, vždy ji bez řečí vyhovte. Všechna tato opatření jsou pro vaši vlastní bezpečnost. Stejně ohleduplně jednejte i se všemi spolucestujícími. Prostory ekonomické třídy jsou poměrně stísněné, proto omezte pohyb v uličce na naprosté minimum.

Nikdy nechoďte na toalety v době rozvozu jídla a pití! Pokud si chcete sklopit sedadlo, raději se zeptejte cestujícího, který sedí za vámi. Sklopení sedadel je nejčastějším důvodem konfliktu mezi pasažéry. Pro rodiny s dětmi jsou určena sedadla v první řadě. V této části letadla je větší prostor na nohy a můžete požádat o kolébku pro novorozence, která se upevní na pevnou stěnu před vámi.

Omezte konzumaci alkoholu na minimum – alkohol je pro tělo jen další zátěž, s kterou se musí během letu vyrovnat.
Ve vysoké nadmořské výšce vám navíc může i menší množství alkoholu stoupnout do hlavy mnohem rychleji.
Pokud pijete kvůli nervozitě, dejte si jen sklenku vína. Tvrdý alkohol si raději dopřejte až po přistání.

Nejste z Prahy? Dopravte se pohodlně až k letišti Václava Havla vlastním autem!
Zaparkujte u nás a odleťte na vaši zaslouženou dovolenou naprosto bez starostí.

Vaše cesta začíná už při vstupu do odletové haly. Jak se chovat na letišti, aby vše proběhlo rychle a hladce?

Nechcete se na letišti vůbec ničím zdržovat? V tom případě proveďte check-in online a vytiskněte si palubní lístek už doma a hlavně si velmi chytře sbalte palubní i odbavená zavazadla. Nejvíce se zdržíte právě při vážení a kontrole zavazadel.

Jaká jsou pravidla pro přepravu odbavených zavazadel?

Nejprve si zjistěte, zda je vůbec odbavené zavazadlo zahrnuto v ceně letenky. Řada leteckých společností uvádí konečnou cenu pouze pro příruční zavazadlo o maximální hmotnosti 12 kg (některé aerolinky povolují pouze 5 nebo 8 kg). Tyto informace by měly být jasně známynjiž při rezervaci letenky. Přeprava odbaveného zavazadla navíc je velmi nákladná, proto se často vyplatí pořídit si dražší letenku, která má oba typy zavazadel zahrnuto již v ceně. Obsah zavazadla musí být v souladu s pravidly o mezinárodní letecké přepravě. Seznam zakázaných látek a předmětů najdete na stránkách leteckých společností i letišť. Dále se řiďte legislativou vaší cílové destinace.

Co určitě nebalit do příruční tašky? 

Na palubu letadla si můžete vzít příruční zavazadlo, které má standardní rozměry (ty se liší dle letecké společnosti). Seznam zakázaných předmětů a látek je poměrně dlouhý. Nemusíte se ale děsit. Stačí, když se budete řídit těmito obecnými pravidly:

01.

Žádné ostré předměty a zbraně - ostrými předměty se rozumí i nůžky, jehly, jehlice a háčky pro osobní potřebu. Malé nůžky z manikúry by neměly být problém, ale raději si je sbalte do odbaveného zavazadla.

02.

Tekutiny o objemu větším než 100 ml - bez obav si můžete vzít kosmetické přípravky v malých baleních. Ideální jsou cestovatelské sady, které obsahují základní kosmetické přípravky v kompaktní velikosti. Kojenecká výživa a léky mají výjimku.

03.

Alkohol a nápoje musí být zakoupeny v Duty Free - obsluha váš nákup zapečetí. Takto zabalené alkoholické a nealkoholické nápoje si můžete bez problému vzít s sebou na palubu letadla.

04.

Powerbanky mohou být problematické - jejich používání na palubě letadla je povoleno, ale při cestách po Evropě a USA můžete cestovat pouze s powerbankou o maximální kapacitě 100 Wh.

Vezměte si s sebou tolik zavazadel, kolik potřebujete!
Na letiště vás odvezeme se všemi kufry zdarma a za pouhých 8 minut!
Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů