Co dělat v letadle s dětmi - praktické nápady a rady nejen pro rodiče

I krátký let se může proměnit v noční můru, pokud nevíte, co dělat v letadle s dětmi. Žádný jiný dopravní prostředek není taková výzva jako právě letadlo. Pokud nechcete několik hodin v kuse zápasit s nevrlým nebo řvoucím batoletem a řešit stížnosti ostatních cestujících, nepodceňujte přípravu. Poradíme vám, jak efektivně zabavit děti s ohledem na jejich věk. Kromě osvědčených nápadů přidáme také pár praktických rad, díky kterým bude let s malým dítětem o poznání příjemnější.

Na stránce naleznete

Co dělat v letadle s dětmi do 3 let?

Vzpomeňte si na dobu, kdy jste ještě létali bezdětní, kolikrát jste alespoň vrhli nesouhlasný pohled směrem k mamince, která se bezvýsledně snažila uklidnit řvoucí dítě? Možná jste si i pomysleli, že je ta žena neschopná a děti jsou rozmazlené. Někteří z vás své domněnky vyslovili i nahlas.

Jenže teď se situace obrátila a s narozením vašich vlastních ratolestí jste prozřeli a záhy zjistili, že uklidnit plačící dítě není jen tak a už i tušíte, že ve stísněném prostoru mezi sedačkami to bude doslova nadlidský výkon.

Fyzicky i psychicky nejnáročnější jsou lety s dětmi do 3 let. Vůbec nejkritičtější je cestování s dětmi od 1,5 roku do 3 let. I s takto malými dětmi let zvládnete. Stačí, když se budete řídit naším jednoduchým návodem.

Jak se připravit na let s nejmenšími dětmi?

Nejmenší děti ve většině případů alespoň část letu prospí. Při cestě s takto malým dítětem je naprosto zásadní chytře sbalené palubní zavazadlo. Co by měla vaše příruční taška obsahovat, aby vám během letu vůbec nic nechybělo?
01.

1 až 2 sety náhradního oblečení pro dítě (dle délky letu)

02.

Dečku a teplou mikinu nebo svetřík (v letadle je zima)

03.

Léky, osobní doklady pro vás i děti a peníze.

04.

Kojeneckou výživu a příkrmy (množství dle délky letu)

05.

Přebalovací podložku

06.

Vlhčené ubrousky a krém proti opruzeninám

07.

3 a více jednorázových plenek

08.

Oblíbenou hračku/y (ideálně omyvatelné)

09.

Min. 2 dudlíky

10.

Bryndáček

11.

Papírové kapesníky

12.

Přehoz na kojení

13.

Alespoň jedno náhradní tričko a kalhoty pro případ nehody (vaše dítě vás může během letu poblinkat, vylít na vás vodu, nebo převrhnout servírované jídlo, proto raději myslete s náhradním oblečením i na sebe)

14.

Dezinfekci ve spreji nebo dezinfekční ubrousky (k dezinfekci přebalovacího pultíku na letišti a v letadle)

S dětmi nejde cestovat nalehko.
Sbalte si všechno potřebné včetně kočárku a dojeďte pohodlně k letišti vlastním autem.
Bezpečné parkoviště se skvělými parkovacími tarify najdete u nás!

Jak přežít let se vzdorovitým batoletem?

Pokud letíte s dítětem 1,5 až 3 roky připravte se na to, že si po celou dobu letu neodpočinete. Pro let s dítětem v tomto kritickém věku musíte mít připraven plán A, B, C, D, a pokud ani to nestačí budete muset improvizovat.
Dítěti připravte na cestu malý batůžek. Pořiďte mu malé pastelky, sešitek, omalovánky a nálepky oblíbených kreslených postaviček. Pokud chcete, kupte mu malou novou hračku (bez zvuku) a malou obrázkovou knížku. Do batůžku přidejte také sáček gumových medvídků a ovocnou kapsičku (dle délky letu i další dětské svačinky).

Se sladkým ale velmi opatrně, hyperaktivního ďáblíka na klíně neudržíte. Gumové medvídky v malém balení dítěti dejte pouze při vzletu a při přistání, aby mu bolestivě nezaléhalo v uších.

Obsah batůžku dítku před cestou vůbec neukazujte! Věci uvnitř by měly být neokoukané, děti se tak zabaví už jen procházením obsahu a všech kapes.
Věnujte se vašemu dítěti po celou dobu letu, nedejte mu příležitost, aby se nudilo. Kreslete a hrajte si spolu. Prohlížejte si obrázky, říkejte říkanky a zpívejte. Moderní technologie si nechte jako prostředek poslední záchrany, pokud by bylo vaše dítě extrémně neklidné a nic jiného nezabíralo.

Praktický tip

Cestujete s dětmi sami bez partnera? Zvolte si sedačku v uličce. Pokud budete potřebovat jít na toaletu nebo se jen s dítětem projít, nebudete rušit vaše spolucestující.

Dětské batůžky se počítají jako příruční zavazadlo pro děti s nárokem na sedačku

Děti do dvou let nemusí mít vlastní sedačku. Pro takto malé děti můžete mít ale sbalenou příruční tašku navíc s potřebami k přebalování, kojeneckou výživou atd. Problém nepředstavují ani miniaturní batůžky.
U děti starších 2 let můžete s klidným svědomím nabalit i větší batůžek, protože vaše dítě má již vlastní sedačku a tím pádem právo na přepravu vlastních zavazadel (podmínky dle typu letenky). 

Zajišťujeme pohodlný tranzit od vašeho vozu až před odletovou halu.
K dispozici máme všechny velikosti dětských autosedaček.
Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů