Jak to funguje na letišti - aktuální informace, tipy a rady

Čeká vás úplně první cesta letadlem, takže chcete vědět, jak to funguje na letišti? Než se pohodlně usadíte do sedačky, musíte projít řadou bezpečnostních kontrol. Nebojte se, není to nic složitého. V našem přehledném průvodci vás provedeme odletovou halou krok za krokem. Díky tomu vás přímo na místě už nic nepřekvapí a vy si tak budete moct užít radost z cestování naprosto bez komplikací.

Na stránce naleznete

Jak to funguje na letišti – zásadní je přijít s dostatečným časovým předstihem

Většina leteckých společností vyžaduje, aby cestující dorazili na letiště minimálně dvě hodiny před plánovaným odletem. V některých případech je požadována ještě větší časová rezerva, a to především v zemích, kde se provádí opravdu důkladné osobní prohlídky (např. USA a Izrael).

Proto si vždy předem zjistěte nejen podmínky pro vycestování z ČR, ale také pro návrat zpět.
Počítejte také s tím, že v řadě zemí jsou stále velmi přísná protipandemická opatření. Součástí běžných bezpečnostních prohlídek mohou být i namátkové lékařské prohlídky a vyplňování zdravotních formulářů.

Čas navíc vyžadují také kontroly PCR testů a Covid pasů.
Pokud nežijete blízko letiště Václava Havla, zohledněte možné komplikace, které vás mohou zdržet během transportu z vašeho domova na letiště.

Zvolte si spolehlivý tranzit na letiště

Pro cestující, kteří bydlí stovky kilometrů daleko od letiště Václava Havla, je mnohdy velmi složité najít přímou dopravu až před odletovou halu.

Pokud nechcete nebo nemůžete jet vlastním autem, budete muset zvolit přepravu MHD.
Autobusy a vlaky jsou levné, ale mohou mít zpoždění a je dost pravděpodobné, že budete muset i s kufry přestupovat z jednoho spoje na druhý. Pro přepravu s MHD je žádoucí mít větší časovou rezervu než jen dvě hodiny.

V některých případech je ale přeprava MHD natolik komplikovaná, že je pro vás nejlepším řešením doprava vlastním vozem.
Jet vlastním autem je sice finančně náročnější, ale celou cestu máte naprosto pod vlastní taktovkou. Cesta autem se obzvlášť vyplatí pro rodiny s malými dětmi. V Praze navíc nebudete mít vůbec problém bezpečně a hlavně levně zaparkovat.

Dojeli jste přesně na čas, jak to probíhá na letišti?

01.

Nejprve se rozhlédněte kolem - hned po vstupu do odletové haly si zjistěte, k jaké přepážce se máte dostavit na check-in. Tabule s odlety a přílety jsou umístěné na viditelných místech. Zpravidla na ně narazíte hned po vstupu do odletové haly. Z nich se dozvíte čas plánovaného odletu, číslo check-in přepážky, číslo vaší brány (gate) a status daného letu. Check-in je označení pro přepážku pro odbavení zavazadla. Status “delayed” znamená zpoždění, “go to gate” můžete jít k bráně, “boarding” můžete nastoupit do letadla. Na tabuli se může velmi výjimečně objevit i “cancelled”, což znamená, že byl let úplně zrušen.

02.

Osobní a pasová kontrola - při balení příručního zavazadla si dejte pozor, abyste do něj nedali žádné potencionálně nebezpečné předměty. Do letadla nepatří ani tekutiny v obalech o objemu větším než 100 ml. Drahé parfémy a kosmetické přípravky ve větších baleních sbalte do kufru. Po absolvování pasové kontroly vás čeká už jen kontrola pasu a palubního lístku před vstupem na palubu letadla.

03.

Přesunete se k check in přepážce - pokud jste se neodbavili online, vytiskne vám obsluha palubní lístek a zváží vaše zavazadla, včetně příručního. Nepřekračujte povolený váhový limit (každá letecká společnost má jiné podmínky). Kila navíc budete muset zaplatit, a to není vůbec levná záležitost.

04.

Zabalení zavazadel - než se podle čísla na tabuli vydáte ke konkrétní přepážce, můžete si nechat zabalit zavazadla určená k odbavení do ochranné fólie. Tato služba je zpoplatněná. Fólie chrání kufr a jeho obsah proti poškození. Platí se každý kufr zvlášť (cena na evropských letištích cca 12 EUR za kus).

Co dělat na letišti po absolvování všech kontrol?

V Duty Free zóně najdete obrovské množství obchodů, bister a restaurací. Zbývající čas před odletem tak můžete využít k nákupům nebo posezení u kávy. Na některých letištích najdete velmi krásné dětské koutky nebo pohodlné pohovky, kde můžete nerušeně relaxovat.

Většina moderních letišť má uvnitř Duty Free vyhrazená místa pro kuřáky, pokrytí wifi a dobíjecí stanice pro elektronická zařízení.

Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů