Jak velký kufr do letadla - aktuální informace o povolených rozměrech a hmotnosti

Jak velký kufr do letadla? Palčivá otázka, která v dovolenkové sezóně sžírá nejednoho cestovatele. Vaše zasloužená dovolená se může pokazit hned ze startu, pokud si s sebou vezmete nevyhovující palubní či odbavené zavazadlo. V žádném případě nespoléhejte na to, že vám nějaké to kilo, nebo centimetr navíc projde. Tento přístup vás může přijít velmi draho. Raději se řiďte radami, které naleznete v našem článku. Sbalíte se efektivně a u přepážky vás nebude čekat žádné nepříjemné překvapení.

Na stránce naleznete

Jak velký kufr do letadla aneb, jaký je rozdíl mezi palubním a odbaveným zavazadlem

Pokud nelétáte často, nebo se dokonce chystáte na vaši vůbec první cestu letadlem, je dobré se předem seznámit se základní terminologií, kterou používají všechny letecké společnosti. Již při koupi letenky narazíte na termín palubní a odbavené zavazadlo. Co to přesně znamená a proč je důležité mezi těmito pojmy rozlišovat?

01.

Obchodní centrum Šestka - zde můžete váš vůz odstavit nejen na pár hodin, ale dokonce i na několik dní. Nachází se kousek od letiště Václava Havla, takže je vhodnější variantou právě pro dlouhodobé parkování, než pro krátkou návštěvu historického centra. Je velmi nepravděpodobné, že byste našli parkoviště plné. OC Šestka nabízí okolo 1000 parkovacích míst. Na letiště vás přepraví pravidelná autobusová linka č. 191.

02.

Oblíbená zastávka Na Padesátníku - zastávka se nachází přibližně 12 minut od letištního terminálu. Auto zde běžně můžete odstavit dlouhodobě. Hlavní nevýhodou je omezený počet míst. Zaparkuje zde pouze 13 aut. Toto parkování zdarma je velmi známé, může se vám tedy stát, že nenajdete volné místo.

Ať už cestujete nalehko, nebo v plné polní. Nejpohodlněji a nejrychleji se na letiště
dostanete vlastním vozem. Cestujte absolutně bez starostí!
O vaše auto bude skvěle postaráno na našem soukromém parkovišti.

Batoh, sportovní taška nebo skořepinové zavazadlo? Jaký kufr do letadla zvolit

V případě, že létáte opravdu jen příležitostně, nemusíte utrácet tisíce za kvalitní kufry, které jsou odolné a přesně splňují přísné požadavky leteckých společností. Cestovat můžete i s obyčejnou sportovní taškou, batohem nebo klasickým kufrem. Pokud vaše zavazadlo splňuje váhový limit a má odpovídající velikost, nezáleží na jeho designu nebo značce. Na letišti potkáte cestující i s obyčejnou igelitkou. Nikdo vás nebude kritizovat za vaši volbu a vkus. Níže najdete konkrétní požadavky některých aerolinek na velikost a hmotnost kabinového a odbaveného zavazadla.
Letecká společnost Palubní zavazadlo rozměry (cm) Palubní zavazadlo hmotnost (kg) Odbavené zavazadlo rozměry (cm) Odbavené zavazadlo hmotnost (kg) Cena odbaveného zavazadla (v Eurech)
ČSA 55 × 45 × 25 8 max. součet 203 23 25 - 70
Air France 55 × 35 × 25 12 max. součet 158 23 25 - 50
Emirates 55 × 38 × 20 7 max. součet 158 20 V ceně letenky
Ryanair 55 × 40 × 20 10 - 20 8 - 25
Smartwings 56 × 45 × 25 5 - 15 25

Jak vidíte, každá letecká společnost má odlišné podmínky pro přepravu palubních a odbavených zavazadel. Limity a počet zavazadel v ceně letenky zjistíte již při jejím nákupu. Většina nízkonákladových společností mají v ceně letenky pouze palubní zavazadlo.
Pozor, tuto praxi zavazadla i řada tradičních společností, proto si vždy pečlivě ověřte, zda je v ceně i odbavené zavazadlo. Některé společnosti mají naopak v ceně dokonce 2 ks odbavených zavazadel o hmotnosti 23 kg (např.: Egyptair). 

Jak označit kufr do letadla, aby se vám neztratil?

Odbavené zavazadlo bude opatřeno štítkem s čárovým kódem. Bude na něm uvedeno vaše jméno, cílová destinace a číslo letu. K štítku dostanete kontrolní ústřižek. Ten budete potřebovat, kdyby se vaše zavazadlo ztratilo. Na kufr můžete umístit i váš osobní štítek s kontaktními údaji. Pokud se bojíte, že kufr mezi ostatními zavazadly na páse na první pohled nepoznáte, můžete na něj připevnit barevnou stužku nebo jinou výraznou ozdobu.
Na letiště vás dopravíme i se všemi zavazadly za pouhých 8 minut.
Tranzit od vašeho auta až před odletovou halu máte u nás zcela zdarma!
Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů