Parkování v Praze zdarma a bezpečně. Jde to vůbec?

Najít parkování v Praze zdarma není jednoduché, ale rozhodně to není nemožné. Obyvatelé hlavního města mají vytipovaná místa, kde se může bez obav parkovat i několik dní v kuse. Ceny pražského parkovného jsou totiž místy až astronomicky vysoké. Třeba na letišti. Potřebujete parkovat co nejlevněji, ideálně zcela zadarmo a pokud možno na bezpečném místě? V tom případě čtěte pozorně. Nabízíme seznam ověřených parkovacích míst, kde můžete parkovat relativně bezpečně. Dozvíte se také, jaká jsou hlavní úskalí stání na nehlídaných parkovištích a jak se jim vyhnout.

Na stránce naleznete

Parkování v Praze zdarma – nejvíce volných parkovacích míst najdete v okrajových částech města

V centru města je to s parkováním opravdu složité. Funguje zde systém parkovacích zón (všechny zóny a podmínky, za jakých v nich můžete parkovat, najdete na Mapy.cz).

Pokud potřebujete zaparkovat jen na hodinu nebo dvě, hledejte v oranžové zóně. V této zóně jsou v určitých časových intervalech vyhrazená parkovací místa pro návštěvníky zdarma, ale stát zde můžete jen po omezenou dobu.

Chcete parkovat celý den, týden nebo dva zcela bez poplatků? V tom případě zapomeňte na centrum a zaměřte vaši pozornost na okrajové městské části. Zde žádné parkovací zóny nejsou.

Pražské městské části, kde najdete volná parkovací místa zdarma:

 • Podolí
 • Spořilov ​
 • Trója
 • Střížkov
 • Vysočany
 • Hodkovičky
 • Krč
 • Modřany
 • Zahradní město

Parkovat můžete i u velkých obchodních center

Jako další možnost kde parkovat i více hodin zcela zdarma se nabízejí parkoviště u velkých obchodních center. Ideální je opět zvolit takové, které se nachází v okrajových částech Prahy. Tato obchodní centra mají velká parkoviště pro stovky aut. Nestane se vám tak, že byste přijeli na takové, které bude beznadějně plné.
Nejoblíbenější jsou tato centra:

 • Atrium Flora (1 hodina zdarma)​
 • Westfield Chodov (3 hodiny zdarma)
 • DBK Budějovická (2 hodiny zdarma)
 • Arkády Pankrác (2 hodiny zdarma)
 • OC Krakov (2 hodiny zdarma)
 • OC Šestka (neomezeně zdarma)
 • Novohradská Plaza (neomezeně zdarma) a další.

Potřebujete bezplatně parkovat několik dní? Kde najdete parkování u letiště v Praze zdarma?

Nechystáte se za kulturou ani na celodenní výlet? Vy z Prahy odlétáte na dovolenou nebo pracovní cestu, a tak hledáte stání, kde byste mohli nechat váš vůz na celý týden, nebo ještě déle. I to je možné.

Seznam ověřených míst pro dlouhodobé neplacené stání:

01.

Obchodní centrum Šestka - zde můžete váš vůz odstavit nejen na pár hodin, ale dokonce i na několik dní. Nachází se kousek od letiště Václava Havla, takže je vhodnější variantou právě pro dlouhodobé parkování, než pro krátkou návštěvu historického centra. Je velmi nepravděpodobné, že byste našli parkoviště plné. OC Šestka nabízí okolo 1000 parkovacích míst. Na letiště vás přepraví pravidelná autobusová linka č. 191.

02.

Oblíbená zastávka Na Padesátníku - zastávka se nachází přibližně 12 minut od letištního terminálu. Auto zde běžně můžete odstavit dlouhodobě. Hlavní nevýhodou je omezený počet míst. Zaparkuje zde pouze 13 aut. Toto parkování zdarma je velmi známé, může se vám tedy stát, že nenajdete volné místo.

03.

Ulice Navigátorů - parkování u Ruzyně zdarma najdete i na této známé adrese. Podobně jako v případě OC Šestky i zde je okolo 1000 parkovacích míst, na kterých lze neomezeně parkovat zcela bez poplatků. Můžete tedy vyrazit na jistotu, aniž byste museli stresovat, zda najdete volné místo. Nicméně počítejte s delší dojezdovou vzdáleností (okolo 20 minut v závislosti na denní době).

Důležité upozornění!

Známý vám doporučil parkování v ulicích Prahy 6 – Dědina, Vokovice nebo Liboc? V tom případě už nějaký ten rok v hlavním městě nebyl.

Všechna tato dříve extrémně populární parkovací místa spadají v současnosti do modré parkovací zóny, tudíž jsou určena pouze pro rezidenty.

Parkování u letiště v Praze zdarma je lákavé, ale bezpečnost je jen relativní

Lidé, kteří cestují na letiště autem, mají o cenách soukromých parkovišť často velmi zkreslené představy. Parkovné na hlídaném parkovišti již nějakou dobu nepředstavuje významnou položku.

Naopak díky velké konkurenci získáte nepřetržitě hlídané stání a řadu doplňkových služeb doslova za pár stovek.
Oblíbená parkovací místa jsou sice zcela zdarma, ale vaše auto bude ponecháno svému osudu. Tato místa jsou navíc natolik známá, že se mohou stát snadným cílem zlodějů či vandalů.

Co riskujete, pokud si zvolíte parkování u letiště zdarma: 

01.

Auto vědomě odstavujete na nehlídaném parkovišti, které nemá zastřešená stání, nebo je počet míst pod střechou omezený.

02.

Vůz je po celou dobu vystaven přírodním živlům.

03.

Při dlouhodobém stání do vašeho vozu může někdo narazit. Viníka, nemáte-li k dispozici kamerové záběry, nemusíte zpětně dohledat.

04.

Všechna zmíněná nezpoplatněná stání jsou velmi populární. Pokud si vyberete např. zastávku Na Padesátníku, nemusíte najít žádné volné místo. Popularita těchto míst je také bezpečnostním rizikem, protože se váš vůz může stát předmětem zájmů zlodějů.

05.

Za parkovací místa zdarma často nikdo nemá právní zodpovědnost ani se na ně nevztahuje pojištění. Pokud přece jen trváte na parkování u OC, protože máte pocit, že tato parkoviště jsou v tomto ohledu bezpečnější, doporučujeme důkladně si prostudovat pravidla a podmínky provozovatele.

Soukromá parkoviště jsou sice zpoplatněná, ale po celou dobu vaší cesty máte jistotu, že je o váš vůz skvěle postaráno.

Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů