Příruční zavazadlo - tekutiny nejsou absolutní tabu. Co si s sebou můžete vzít?

Co sbalit do příručního zavazadla? Tekutiny a ostré předměty na palubu letadla nepatří už pěkných pár let. Co ale všechny ty gely a dezinfekce, které nutně potřebujete mít neustále po ruce? Pokud nechcete riskovat, že o drahocenný obsah příručního zavazadla přijdete, přečtěte si náš článek. V něm se například dozvíte přesnou definici pojmu “tekutina” a jaké je její povolené množství. Dočtete se také, v jakém případě je tolerováno větší než povolené množství a další užitečné informace, díky kterým si sbalíte příručák přesně podle předpisů.

Na stránce naleznete

Příruční zavazadlo – tekutinami se rozumí:

  • všechny typy nápojů včetně vody​
  • parfémy a spreje
  • sprchové gely a šampóny
  • holicí pěny v tubě i pod tlakem
  • dezinfekce
  • zubní a jiné pasty
  • všechny další produkty tekuté konzistence.

Znamená to, že si nic z toho nesmíte přibalit s sebou do letadla?

To určitě ne. S klidem si můžete vzít vše z výše zmiňovaného (pokud daná tekutina není na seznamu nebezpečných látek, které jsou z letadlové přepravy zcela vyloučeny), jen daná tekutina nesmí překročit povolené množství 100 ml.

Doporučujeme umístit veškeré produkty do průhledného sáčku. Vaše zavazadlo projde rentgenem a jeho obsluha vás může požádat, abyste “podezřelé” předměty vybalili. Hledat zapadlou lahvičku parfému nebo řasenky v objemném příručním zavazadle, když za vámi přešlapují netrpěliví spolucestující, není nic příjemného.

Pokud budete mít všechny lahvičky a tuby v průhledném sáčku, máte po starostech.

Zakázané tekutiny v příručním zavazadle nepropašujete

Policisté na evropských letištích jsou velmi pečliví, nespoléhejte tedy na to, že se jim nebude chtít kontrolovat každé zavazadlo. Již při příchodu k osobní prohlídce budete míjet výstražné tabule oznamující, co  na palubu nepatří. Někdy bývá tento úsek lemovaný odloženými nedopitými láhvemi a jinými produkty, které jsou jasným důkazem, že přes pozorné policisty neprojde ani kapka navíc.

Policisté nekompromisně zabaví vše, co nesplňuje některou s předepsaných podmínek, bez možnosti náhrady. To je fakt, který si určitě nechcete ověřit na vlastní kůži.

Náš tip:

Cestujete jen s příručním zavazadlem? Pořiďte si  kosmetické přípravky v cestovní velikosti. Mějte ale na paměti, že veškeré tekutiny nesmí přesáhnout objem 1 l na osobu.

Kojenecká výživa a léky v příručním zavazadle

V případě, že cestujete s malým miminkem nebo batoletem, můžete být bez obav. Limit 100 ml se nevztahuje na kojeneckou výživu ani na léky a dietní jídlo. Množství by ale mělo být přiměřené. Sbalte si jen tolik výživy, kolik budete potřebovat po dobu letu.

V případě léků se vám vyplatí mít po ruce lékařský předpis nebo potvrzení o tom, že léky v tomto množství nutně potřebujete.

Samostatnou kategorií jsou všechny tekutiny, které si můžete zakoupit v Duty Free obchodech. Na tyto produkty se také nevztahují omezení objemu.

Zakoupené parfémy, alkoholické i nealkoholické nápoje vám po zaplacení na některých letištích zapečetí v igelitové tašce. Pro jistotu si uschovejte účtenku.

Pozor!

Před cestou si ověřte, zda nemá vaše letecká společnost nějaká omezení pro množství produktů zakoupených v Duty Free shopech. Nízkonákladové společnosti mají často velmi omezený úložný prostor pro příruční zavazadla. Pohlídejte si také podmínky pro dovoz alkoholu ve vaší cílové destinaci. Počet lahví na jednu osobu je omezen.
Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů