Zrušený let, co dělat a na co nesmíte zapomenout?

Máte zrušený let. Co dělat? Není to záviděníhodná situace, ale určitě nemáte důvod k panice. Stačí, když se ještě před odletem seznámíte s postupem, který předepisují samotné aerolinky. Nemusíte se ničeho bát, není to nic složitého. V našem článku najdete nejen stručný návod, jak se se zrušeným letem vypořádat, ale také užitečné rady, díky kterým proběhne vaše cesta hladce od začátku až do konce.

Na stránce naleznete

Zrušený let – co dělat ve 2 jednoduchých krocích

Lety se naštěstí neruší příliš často. Pokud pomineme období pandemie, zrušení letu je spíše výjimkou. Mnohem častější jsou různě dlouhá zpoždění. Pokud na vás přece jen padne černý Petr, neděste se. Nemusí to automaticky znamenat katastrofu a zvýšené finanční náklady. Můžete mít štěstí v neštěstí a domů vás přepraví jiná třeba lepší letecká společnost a výjimečně se můžete ocitnout i v business třídě, i když jste původně měli letět low cost.

Postup je jednoduchý:

Jako první kontaktujete leteckou společnost. Buď prostřednictvím mezinárodní telefonní linky (kontakt najdete na jejich webových stránkách nebo na letence), nebo navštívíte jejich pobočku přímo na letišti, ale na tuto možnost příliš nespoléhejte, protože pobočka nemusí být otevřená nonstop nebo daná letecká společnost nemusí mít zrovna ve vaší destinaci fyzické zastoupení.

Ideální je uložit si telefonní čísla ještě před cestou. Určitě nechcete hledat důležité kontakty ve stresu až na místě, a obzvlášť pokud nemáte jistotu, že bude na letišti možnost wi-fi připojení.

Letecká společnost vás určitě nenechá na holičkách a nabídne vám komfortní řešení. Ve většině případů vás automaticky přesunou na jiný spoj se stejnou leteckou společnosti.

Mohou vám také nabídnout let operovaný jinou aerolinkou (nemusíte to přijmout). V případě časové prodlevy by vám mělo být poskytnuto ubytování v hotelu zdarma a občerstvení. 

Při splnění určitých podmínek máte také nárok na finanční kompenzaci dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES). Díky tomu můžete získat až 600 € na osobu. Peníze vám ale na účet nepřijdou automaticky.

To, zda vůbec máte nárok na finanční náhradu, budete řešit až po příletu zpět domů. Doporučujeme prostudovat si všechny podmínky. Pokud si nejste jisti, můžete váš případ zadat firmě, která se vymáháním náhrad zabývá.​

Nezapomeňte stornovat i navazující dopravu z letiště

Hned poté, co si zařídíte náhradní letecký spoj, budete muset stornovat jízdenky na navazující dopravu z letiště.

Většina přepravců umožňuje stornovat jízdenky online nejpozději 30 až 15 minut před plánovaným odjezdem. Pokud se nemůžete připojit na internet, pověřte někoho blízkého v ČR, aby vám jízdenky přebookoval za vás. Bohužel, se vám může stát, že k novému letu nenajdete vyhovující spojení.

Pokud jste na letiště přijeli autem a máte jej zaparkované na soukromém parkovišti, stačí, když oznámíte předpokládané zpoždění návratu provozovateli. S oznámením neotálejte a ozvěte se co nejdříve, aby pro vás provozovatel mohl zajistit náhradní tranzit z letiště k vašemu vozu.

Pozor!

Pokud jsou na vině nepředvídatelné okolnosti, s finanční náhradou nepočítejte. Mezi nepředvídatelné okolnosti se počítají i stávky.
Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů