Co si můžu vzít do letadla aneb jak správně sbalit příruční zavazadlo

Netušíte, co si můžete vzít do letadla? Zabalit malý příruční kufřík je někdy doslova nadlidský výkon, a to hlavně v případě, když cestujete nízkonákladovými společnostmi. Na “příručák” se navíc vztahuje řada omezení. Pokud nevíte, co do příručního zavazadla nepatří, seznam všech zakázaných látek najdete v tomto článku včetně užitečných tipů a rad, díky kterým projdete kontrolami naprosto bez problémů.

Na stránce naleznete

Co si můžu vzít do letadla – pravidla pro převoz tekutin

Než se pohodlně usadíte v sedačce, čeká vás řada kontrol a osobních prohlídek. Platí nepsané pravidlo, čím vyspělejší země, tím je osobní prohlídka důkladnější. Pokud nelétáte často, nebo letíte úplně poprvé, možná vás rozsah současných letištních kontrol zaskočí. Ničeho se ale neděste, je to normální postup a musí jím projít každý cestující.

Po odevzdání zavazadla k odbavení, vás čeká právě ta obávaná osobní prohlídka a kontrola obsahu příručního zavazadla.

To musí projít přes rentgen a vy si budete muset sundat veškeré kovové doplňky, pásek a často i boty a projít bezpečnostním rámem. Obsluhující policista vám poté posunkem naznačí, že je vše v pořádku a můžete pokračovat. Může se vám, ale stát, že vás požádá, abyste zavazadlo otevřeli. V jakých případech je nutná dodatečná kontrola?

Co do letadla nepatří? Pozor si dejte na velká balení tekutin

Nejpřísnější pravidla platí pro převoz tekutin. Tekutiny ale nejsou pouze nápoje, alkohol a parfémy. Kontrola vám může zabavit i velké balení zubní pasty, šamponu, pěny na holení v tubě i ve spreji. Zkrátka veškeré látky v tekutém stavu.
S sebou si bez starostí můžete přibalit hygienické potřeby, dezinfekční gely a kosmetiku v baleních, jejichž obsah nemá více než 100 ml.

Celkový objem tekutin v příručním zavazadle pak nesmí překročit 1 l na osobu. Pokud cestujete jen na pár dní, pořiďte si hygienické potřeby v cestovním balení. Dostupné jsou praktické cestovní sady v průhledné tašce, což je pro cestu letadlem naprosto ideální. Pokud nemáte průhlednou kosmetickou taštičku, vložte všechny tekutiny do igelitového sáčku.

Co s sebou do letadla vzít můžete, a to i ve větším množství?

Některé tekutiny nemusíte na palubě přepravovat v balení o maximálním objemu 100 ml. Tento předpis neplatí pro následující typy tekutin:

  • kojeneckou výživu​
  • nutné léky
  • dietní jídlo
  • produkty zakoupené v zóně Duty Free

Kojeneckou výživu a dietní jídlo si připravte v množství, které vám vystačí na celou dobu letu. Léky obecně se doporučuje vůbec nebalit do odbavovaného zavazadla.

Nestává se to sice často, ale odbavené zavazadlo se může po cestě ztratit.
Pokud převážíte větší množství léků, které ale nutně potřebujete po celou dobu vaší cesty, nechte si napsat od svého lékaře zprávu a nezapomeňte si s sebou vzít i předpis.

V případě, že cestujete mimo EU, nebo si nejste jistí legislativou o dovozu léčiv, informujte se předem a lékařská doporučení si nechte přeložit do angličtiny.

Nutnost ochutnávky

Cestujete s kojencem či batoletem poprvé? Počítejte s tím, že vás může policista při osobní prohlídce požádat o ochutnávku připravené láhve.

Všechny přesnídávky, ovocné kapsičky a jinou výživu si sbalte do igelitového sáčku a vybalte předtím, než položíte příručák na pás. Strava by neměla být vystavena rentgenovému záření.

Osobní prohlídky jsou nekompromisní i v případě, že cestujete s velmi malými dětmi. Na pás kromě příručního zavazadla poputuje i kočárek, dětské botičky a hračky. 

Ideální příruční zavazadlo do letadla – obsah přehledně uložte

Váš přiručák neobsahuje žádné ostré předměty ani nepovolené množství tekutin. I přesto, vás policista může požádat o vybalení podezřelých produktů. Aby osobní prohlídka proběhla co nejrychleji, veškerý obsah uložte logicky.

Nebudete muset vybalovat celou tašku, ale vytáhnete jen ty předměty, které si policista na rentgenu vytipoval.

Tvorba webových stránek od Topranker.cz | Zpracování osobních údajů